JÍDLO / STRAVA

PODSTATA: udržovat náš organismus zdravý

NAŠE DOPORUČENÍ:
ROLE STRAVY JE UDRŽOVAT NÁŠ ORGANISMUS ZDRAVÝ. TO ZNAMENÁ DODAT ORGANISMU VHODNÉ A POTŘEBNÉ PRVKY VE VHODNÉ FORMĚ A V POTŘEBNÉM MNOŽSTVÍ.

JAK NAŠE TĚLO FUNGUJE:

  • Náš organismus vykonává každou vteřinu miliardy miliard reakcí (více než 10na18 každou vteřinu) 
  • Tyto reakce, nezbytné pro naše zdraví, jsou možné pouze za předpokladu, že máme k dispozici dostatečné množství katalyzátorů neboli vhodnou rovnováhu stopových prvků těch přibližně 7 gramů naší váhy. Bez nich není náš organismus schopen biologicky fungovat.
  • V našem organismu probíhá nádherná spolupráce a synchronizace mezi atomy
Podívejme se na konstrukční stavbu našeho těla v % váhy a na to, z čeho se skládá naše tělo z hlediska prvků. Přirovnáme naše tělo k domu.

Konstrukční prvky našeho těla = „domu" v % váhy:

  • 80% - kyslík a vodík
  • 13% - uhlík
  • 6.99 % - dusík, Vápník, Hořčík, Fluor, Fosfor, Draslík, Silicium, Sodík a Síra   

Stopové prvky - katalyzátory = rozvody topeni, elektřiny, vody v domě.

  • Jedná se o prvky, které jsou katalyzátory biologických funkcí organismu. Bez těchto katalyzátorů je život nemožný, to ony jsou zodpovědné za vykonávání katalýz a potažmo za rovnováhu našeho zdraví na fyziologické úrovni.
  • tyto katalyzátory tvoří přibližně 7gr., neboli 0.01% tělesné hmotnosti, jsou to často pouze miligramy, ale bez nich to nejde.
  • Mn - MANGAN, Cu - MĚĎ, Zn - ZINEK, Fe - ŽELEZO, Cr - CHROM, Se - SELEN, I - JÓD, Mo - MOLYBDEN, ....

Například: KYSLÍK se sám bez ŽELEZA v organismu nehne. Přirozený přísun těchto katalyzátorů zajišťují potraviny. Potraviny mají obsahovat pouze prvky, které náš organismus umí přirozeně rozložit, použít a vyloučit. Veškerá hmota se skládá z atomů, a to i naše potraviny. Je nádherné a neuvěřitelné, co vše je náš organismus schopný vykonávat, a to každou vteřinu po celý život.

Jsme sami zodpovědní za to, jak s našim organismem zacházíme a jediná možnost, jak si udržet zdraví, je respektovat přírodní a biologické zákony a žít s nimi v souladu.  

Každý z nás se může rozhodnout, zda bude věřit často zavádějícím reklamám a levným cenám. Několik otázek k zamyšlení. Za jakých podmínek se dá vyrábět levné kuřecí maso, kolik hormonů a antibiotik v něm najdeme a kolik stresu tato zvířata zažila? Kolik pesticidů je na obilí, na ovoci či zelenině, které konzumujeme? A je náš organismus stavěn na to, aby trávil a vylučoval tyto prvky? Je náhoda, že se stále více vydává peněz na tzv. běžné civilizační nemoci, kterých stále přibývá.   

JAK UDRŽET NÁŠ ORGANISMUS ČISTÝ

Existuje mnoho faktorů, proč se náš organismus zanáší. Jedním z nich jsou potraviny plné pesticidů, konzervantů, barviv, nevhodně zpracované, nezralé a plné rafinovaného cukru ...Máme často problém najít čerstvé biologické produkty, které jsou bez pesticidů, bez konzervantů, bez barviv, vhodně připravené, zralé, bez rafinovaného cukru, ... Dalším faktorem jsou zanešené body v naší energetické části bytosti, což má vliv na naše fyziologické zdraví. Jedná se například o rozčilování nebo o lítost, kdy nepřijímáme události tak, jak jsou a jsme ve stavu CHTĚNÍ. Tím tvoříme nepříjemnou energii pro sebe i pro ostatní, která se projevuje na úrovni těla. 

PRINCIPY ČISTÉHO TĚLA:

  1. ideální je nezanášet organismus anebo co nejméně, a pravidelně ho čistit
  2. nejíst více, než může náš organismus přijmout a vyloučit, a dávat pozor na vhodné pití (nepít při jídle ani po jídle a pít čistou vodu). VODA JE PODSTATNOU ČÁSTÍ ČIŠTĚNÍ A UDRŽOVÁNÍ ČISTOTY NAŠEHO ORGANISMU (samozřejmě bez chemie, bez cukru, ...).
  3. dodávat organismu vše, co potřebuje, potraviny vhodně připravené, ve vhodném množství i kvalitě. Základem pro čištění organismu je dodávat veškeré potřebné stopové prvky, a to primárně z vhodné stravy. Máme-li nedostatek těchto prvků ze stravy, je vhodné dodat je pomocí minerálních doplňků, které nemusí jít přes trávicí trakt (žaludek, střeva,...) a jsou v tekuté a v ionizované formě. Neboť v mnoha případech není náš trávící systém schopen vytěžit z potravin potřebné minerály.   
  4. čistá mysl je podstatnou částí naší globální čistoty. Při větších změnách váhy nebo při nemoci je důležité zaměřit se, co se děje v našem myšlení (zda prožíváme naštvání, zlobu, obavy, strachy, emotivní aspekty ve vztazích         s partnery či s dětmi, ..., nebo jiné emotivní tlaky v životě v práci ...)

Co to znamená z hlediska našeho zdraví? Je velmi důležité respektovat nejen to, že naše strava má být pestrá, ale i respektovat různé rozměry, které jsou vhodné pro náš organismus, naši bytost. Když jsme zaneseni na různých úrovních našeho organismu, ukazuje nám to, že je třeba dodat organismu ty specifické prvky, které tělo potřebuje. Je vhodné něco změnit a přizpůsobit se.  

Uvedeme zde příklad, jak to vypadá v našem těle, když si dáme „dobrou" kávu s cukrem a s mlékem:

  1. Na energetické úrovni káva blokuje příjem informací (nápadů, myšlenek...) - signifikanty
  2. Rafinovaný cukr je pro náš organismus nerozložitelný.
  3. Mléko není vhodné pro dospělé (v přírodě není savec, který by se v dospělém věku krmil mlékem). V přírodě pijí zvířata vodu a jedí to, co jim příroda dává k dispozici v přirozené formě
  4. Tvoří se kyselost v organismu

Neříkáme, že nemáte pít kávu s mlékem a s cukrem, ale je vhodné si uvědomit, co se děje na různých úrovních v našich bytostech, když ji pijeme. Každý je zodpovědný za své zdraví a má právo dělat, co si přeje. Je však zajímavé, když se pak lidé diví, že jejich krevní tlak není v pořádku, mají zanešené cévy, zvýšenou kyselost v těle, ...

Následující tabulka obsahuje některé možnosti, jak pročistit náš organismus na fyzické úrovni. 

CO JE VHODNÁ STRAVA

U každého z nás se potřeby vyvíjejí a mění, podle toho, co náš organismus v daném okamžiku potřebuje k tomu, aby mohl biologicky vykonávat veškeré nezbytné katalýzy pro náš organismus. Z toho vyplývá, že vhodná strava je pro každého z nás nepatrně odlišná v závislosti na našem stavu, našich aktivitách, prostředí, počasí,...

Je vhodné respektovat určité základní principy. A ty se týkají:

  • 1 ) NAŠEHO TRÁVENÍ
  • 2) STRAVY

1) NAŠE TRÁVENÍ

V našem textu uvádíme jen základní principy funkce trávení pouze pro představu a pochopení, jak náš organismus funguje. Podrobnější informace z oblasti trávení našeho těla naleznete v odborné literatuře.

V celkovém procesu trávení, kdy je potřeba dostat z potravin potřebné prvky do našeho organismu, mají jednotlivé orgány a etapy trávení svou roli. Uvědomit si funkce, které naše tělo vykonává je nádherné. Toto uvědomění nám umožňuje lépe pochopit a respektovat náš organismus a dodávat mu tak pouze vhodnou stravu. Pomáháme tak našemu tělu a bytosti ke zdravému a plnohodnotnému životu. Pouze my jsme zodpovědní za péči o naše tělo i naši bytost. Uvědomme si sami jaké mohou být důsledky, když tělu budeme dodávat vhodnou a nebo nevhodnou stravu. 

NAŠE TĚLO VSTŘEBÁVÁ:

  • trávícím systémem 
  • pod jazykem v ústech sliznicí přímo do krevního oběhu (toto vstřebávání se týká pouze ionizovaných prvků, ale ne běžné stravy - například roztoky Bioligocee - odkaz?)
  • plícemi (kyslík ...)
  • kůží

Následující schéma vysvětluje vstřebávání prvků naším organismem, které jsou obsaženy v potravinách a také v potravinových doplňcích. Prvky řadíme do 2 skupin za a) ionizované, za b) neionizované:

a) IONIZOVANÉ = připravené,                                                                                                         Ion nebo iont je kladně nebo záporně elektricky nabitá částice atomární velikosti (atom, molekula, někdy také skupina atomů či molekul). Tedy taková, kde celkový počet elektronů se liší od celkového počtu protonů. Výhodou ionizovaných potravinových doplňků je přímá vstřebatelnost do krevního oběhu. A to přináší:

  • rychlejší vstřebávání prvků 
  • rychlejší reakce - přijetí potřebných prvků buňkami 
  • jednoduchý proces vstřebávání

Vše, co se nevstřebá pod jazykem, může být spolknuto a vstřebáno přes trávící proces. Buňky mají receptory, které rozpoznají přírodní prvky. A dle jejich potřeby prvek přijmou nebo ne. Nepotřebné prvky organismus přirozeně vyloučí. 

b)  NEIONIZOVANÉ = z potravin,                                                                                                   trávením potravin získává náš organismus potřebné prvky. Pokud náš trávící systém správně nefunguje, tak nedochází ke vstřebávání všech potřebných prvků, a důsledkem je nedostatek daných prvků v organismu.

2) STRAVA = POTRAVINY

Dnes je povinné uvádět na potravinách 7 údajů ohledně obsahu, kterými jsou energetická hodnota, tuky, nasycené mastné kyseliny, sacharidy, a z toho cukry, bílkoviny, sůl. Otázkou je, zda je to vše, co je třeba zohledňovat, zda se jedná o všechny podstatné informace a kdo rozhoduje o povinnosti a určuje výběr informací. 

Naopak důležité vlastnosti prvků, které potraviny obsahují a na obalech nenajdete, jsou: 

  • specifickou vodivost = rezistivita
  • energii
  • strukturu vstřebatelnosti -
  • GI - glykemický index
  • oxydoredukci 

Záleží na čistotě složení jednotlivých prvků ( možná přítomnost pesticidů, toxinů, hormonů a jiných naším organismem nerozložitelných látek v potravinách). Naše buňky mají receptory k rozpoznávání přírodních prvků. Jedná se o mnoho různých parametrů potravin. A je velmi obtížné je všechny měřit a kontrolovat. Proto je vhodné naslouchat a vnímat naše srdce k rozlišení a vnímání vhodné či nevhodné stravy (např. pomocí svalového testu). Potraviny mají obsahovat pouze prvky, které náš organismus umí přirozeně rozložit, použít a vyloučit. 

POHLED NA POTRAVINY Z HLEDISKA:

  • A) SLOŽENÍ A OBSAH STOPOVÝCH PRVKŮ
  • B) ENERGIE
  • C) ENERGETICKÁ HODNOTA Z HLEDISKA FREKVENCÍ
  • D) TVOŘENÍ KYSELOSTI (NEBOLI ROVNOVÁHA pH)
  • E) GLYKEMICKÝ INDEX

A) SLOŽENÍ A OBSAH STOPOVÝCH PRVKŮ

Níže v tabulce se můžeme podívat, k čemu přispívá každý prvek dle schválených zdravotních tvrzení (NAŘÍZENÍ KOMISE (EU) č. 432/2012 ze dne 16. května 2012).

V odborných knihách najdete další informace ohledně přínosu jednotlivých prvků. Tyto informace nemohou být uvedené na potravinách ani na doplňcích stravy, protože nejsou v souladu s výše uvedeným nařízením. Otázka je, kdo tyto nařízení tvoří a jaký je jejich cíl.

Tabulka stopových prvků, které přispívají k:

Následující tabulka zobrazuje nezbytné stopové prvky v různých potravinách a v doplňcích stravy roztoků Bioligo:

B. ENERGIE

MÁME NA MYSLI OBSAH PŘIDANÉ ENERGIE, KTEROU POTRAVINA PŘIJÍMÁ OD PĚSTOVÁNÍ,  PŘES PŘEPRAVU, NÁKUP, AŽ PO PŘÍPAVU JÍDLA. Jedná se o sluneční energii, o myšlenky, slova a vůbec o veškerou energii, kterou přijímá při svém celém životním cyklu. Pěstujeme-li nebo vaříme-li s LÁSKOU nebo naštvaní, tak to bude v jídle cítit. Naše bytost přijímá vše, co je ve stravě. I tyto energie. Neboť i potraviny mají paměť, protože obsahují vodu. Téma reakcí vody na základě svých pokusů s rezonancí zpracoval detailně Dr. Masaru Emoto, který dokazuje vliv různých energií na vodu. 

PŘIDANOU ENERGII (odlišné od energetické hodnoty na obalech ) DĚLÍME DLE 2 PARAMETRŮ, A TO JE SLUNEČNÍ ENERGIE A CELKOVÝ ENERGETICKÝ PŘÍNOS NA NÁŠ ORGANISMUS:

      1.Primární energetický přímý přínos od slunce: to jsou veškeré rostliny (zelenina, saláty, ovoce, obilí, ...), které rostou v přírodě a jsou přirozeně vystaveny slunečním paprskům.

Je pravděpodobné, že jsme všichni zažili rozdíl, mezi zralým ovocem, které jsme právě utrhli ze stromu, a ovocem, které je sklizeno před dozráním. Zralé ovoce obsahuje mnoho sluneční energie, ale i fruktózy (sladkosti), kterou náš organismus velmi přirozeně transformuje na energii na rozdíl od rafinovanému cukru.

       2. Sekundární energetický přínos: potraviny, které již neobsahují přímo primární energii (nebo méně). Jak víme, tak v přírodě máme 2 hlavní skupiny zvířat: býložravce (sloni, krávy, koně, ovce, prasata, ...) a masožravce (šelmy, pavouci, žraloci ...) Člověk si většinou k jídlu vybírá býložravce (ponecháme těch pár výjimek stranou). Jíme-li maso býložravců, tak se jedná o transformovanou primární energii z rostlinné stravy na stravu sekundární, neboť tu primární sluneční energii již použilo zvíře.

         3.Terciální energetický přínos: potraviny, které přijaly nebo už i spotřebovaly primární energii, ale jsou navíc transformovány nevhodným mražením, smažením, pečením nebo vařením. Při každém zákroku potraviny ztrácí energii.

C. ENERGETICKÁ HODNOTA POTRAVIN Z HLEDISKA FREKVENCÍ 

(viz tabulka níže, podle které se dají měřit energetické hodnoty a stav potravin, osob, místa ...)

To znamená, že potraviny nám mohou díky své frekvenci přinášet energii, a opravdu nás živit, nebo nepřinášet vůbec nic a dokonce i škodit. Příkladem je nezralé ovoce. Náš organismus nedostává energii, těžce tráví a často tvoří kyselost.        Z kyselosti mohou vznikat (stejně jako z rafinovaného cukru, pesticidů, ...) potíže s klouby, dna, ....  

ROZMĚRY POTRAVIN Z HLEDISKA ENERGIÍ:

  • KDE POTRAVINA ROSTE, ZDA POD ZEMÍ NEBO NAD ZEMÍ A JAK VYSOKO
  • JAKOU MÁ BARVU
  • JAKOU MAJÍ KUNDALINI = ŽIVOTNÍ ENERGII
  • TVAR POTRAVIN URČUJE JEJICH FORMOVÉ VLNY
  • JEJICH VŮNĚ
  • V JAKÉ PŮDĚ VYROSTLY
  • VLIV VZDÁLENOSTI OD VYSOKÉHO NAPĚTÍ
  • VLIV VZDÁLENOSTI OD SILNICE NEBO TOVÁRNY (ZNEČIŠTĚNÍ VZDUCHU)
  • ENERGIE MÍSTA
  • ...

Je vhodné respektovat a zohlednit 2 hodnoty potravin a energie v nich obsažené:

1. absolutní hodnota je obsah energie v dané potravině, kterou nám může přinést.

2. relativní hodnota znamená, jaký má potravina na nás vliv

Vezmeme příklad potraviny, která má energetickou hodnotu 10 (absolutní hodnota). Když jí bude jíst osoba, která je unavená a má osobní energetickou úroveň 5 (relativní hodnota), bude přínosem. Ale když naše osobní energetická úroveň je 30, budeme potřebovat vyrovnávat a kompenzovat nižší energii potraviny (5) na naši úroveň 30, a to bude vyžadovat energii (viz tabulka energetických hodnot).

Tabulka energetických hodnot

D) TVOŘENÍ KYSELOSTI (NEBOLI ROVNOVÁHA pH)

Nyní se zmíníme o pH organismu (u zdravého organismu by mělo být pH 7,2 a u krve pH kolem 7,4). Pokud jíme nezralé ovoce a zeleninu nebo pijeme nevhodné víno (často šampaňské), různé šťávy, aj., může se tvořit v organismu kyselost, která naše tělo poškozuje. Přestože některé potraviny jsou kyselé, jako například zralé citrony, tak organismus nepřekyselují.

Alkohol, který je pro nás vhodný a netvoří kyselost organismu. V rozumné míře je pro nás alkohol vhodný, neboť má uvolňující účinky a umožňuje naše pochopení. Vhodná míra hladiny alkoholu se pohybuje od 0,6 - 0,8 promile, což jsou 1 až 2 skleničky vína. A to zmiňuje i latinské přísloví "In vino veritas" neboli ve víně je pravda.

Podívejme se v následující tabulce na vlastnosti prvků, které se nacházejí ve vhodných potravinách:

E) GLYKEMICKÝ INDEX (GI) POTRAVIN

je hodnota, která udává rychlost využití glukózy (sladký C6H12O6) tělem z určité potraviny. Exaktně je GI definován jako plocha pod křivkou glykemií (krevní cukr) během dvou hodin po požití dané potraviny, vyjádřená jako procento plochy pod křivkou po požití stejného množství sacharidů ve formě čisté glukózy. Vychází se z toho, že glukóza má glykemický index roven 100.                                                                                                                                                                           Například celozrnný chléb má GI = 65, tudíž glukóza obsažená v celozrnném chlebu je tělem využita za cca 2krát delší dobu než glukóza v čistém stavu. Glykemický index ovlivňuje mnoho faktorů, jako je obsah vlákniny, postup přípravy, délka vaření dané potraviny apod. Hodnotu GI potraviny nelze brát jako jediný faktor ovlivňující reakci glykémie. Protože rychlost vstřebávání glukózy do krve také ovlivňuje celkové množství tráveniny v žaludku (čím více potravy žaludek dostane, tím rychleji se tělo snaží potravu ze žaludku dostat pryč ⇒ trávení i vzestup glykémie je tudíž rychlejší). Pro praxi to znamená to, že z potravin s nižším GI dovede tělo lépe získat a využít glukózu, kterou tyto potraviny obsahují. Také potraviny s nízkým GI nezatěžují organismus velkými výkyvy hladiny glykémie, které mohou přispívat ke vzniku diabetu II.typu. Ač je někdy glykemický index užíván jako indikátor míry uvolňování inzulínu do krve, některé potraviny s nízkým glykemickým indexem uvolňují mnoho inzulínu; pro tento účel je lépe vzít v úvahu inzulinový index (zdroj Wikipedia.org).

Dle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR bylo diabetes oficiálně postiženo 234 071 osob v roce 1975, ale v roce 2018 se počet diabetiků pohyboval již kolem 900 000 osob. V těchto údajích navíc nejsou obsaženy osoby, které se neléčí nebo mají potíže, ale nejsou úplně nemocné. Je až neuvěřitelné, že si nikdo neklade otázku proč. A není náhoda, že naše strava a vše, co je povoleno prodávat na trhu, může mít "zásluhu" na tomto závažném faktu? Přitom často podceňovaný výše uvedený glykemický index GI má neuvěřitelný vliv na produkci inzulínu, který může způsobovat diabetes. Co se děje v organismu při konzumaci potravin s vysokým GI? Potravina s vysokým GI vyvolá rychlou nadprodukci  inzulínu, který sníží glukózu v krvi pod její optimální hodnotu. Vzniká tak potřeba znovu doplnit příjem potraviny s vysokým GI. Dochází k velkým výkyvům v tvorbě inzulínu a hladiny glukózy v krvi, což našemu organismu škodí. Například pivo má vysoké GI = 110 a pro mnoho lidí je nemožné vypít pouze jedno pivo a neobjednat další. 

Rozsáhlé téma diabetes není možné shrnout do několika odstavců. Pokud vás toto téma zajímá do hloubky velice rádi vám poskytneme další informace.

SOUHRN ZÁKLADŮ ZDRAVÉHO STRAVOVÁNÍ:

  • UVĚDOMIT SI, PROČ A JAK SE VHODNĚ STRAVOVAT
  • NAUČIT SE RŮZNÉ METODY, JAK MĚŘIT POTRAVINY, KTERÉ JSOU PRO NÁS VHODNÉ. JAKO JE SVALOVÝ TEST, TEP  SRDCE, MENTÁLNÍ MĚRÍTKA - VNÍMÁNA PŘES ENERGIE RUKOU, ...
  • NASLOUCHAT NAŠEMU TĚLU = NEPŘEJÍDAT SE
  • JÍST PRODUKTY, KTERÉ OBSAHUJÍ VHODNÉ ENERGIE  JAKO JE SLUNCE, LÁSKU, HEZKÉ MYŠLENKY...
  • JÍST PESTROU STRAVU, ABYCHOM DODALI NAŠEMU ORGANISMU POTŘEBNÉ PRVKY,  HLAVNĚ STOPOVÉ PRVKY, PRO VYKONÁVÁNÍ NEZBYTNÝCH BIOLOGICKÝCH KATALÝZ. NEBO V PŘÍPADĚ POTŘEBY DOPLŇOVAT STOPOVÉ PRVKY POTRAVINOVÝMI DOPLŇKY, KTERÉ SE MOHOU VSTŘEBÁVAT POD JAZYKEM.
  • NEZANÁŠET NÁŠ ORGANISMUS TÍM, CO NEUMÍ PŘIROZENĚ ROZLOŽIT a/nebo VYLOUČIT  JAKO JSOU RAFINOVANÉ CUKRY, UMĚLÁ SLADIDLA, PESTICIDY, CHEMICKÉ POSTŘIKY, V MASE ANTIBIOTIKA NEBO HORMONY, ...
  • NEPÍT PŘI JÍDLE - VIZ PITÍ
  • NASLOUCHAT ORGANISMU, A KDYŽ NAŠE TĚLO PROJEVÍ PŘÍZNKY NEMOCI, TAK JE ŘEŠIT CO NEJDŘÍVE DOPLNĚNÍM VHODNÝCH PRVKŮ
  • VŽDY PAMATUJME NA CHUTNÉ KOŘENÍ
  • A STRAVU SI VYCHUTNÁVEJME S RADOSTÍ.

Žijeme v nádherné době, máme na výběr. Příroda nám nabízí mnoho možností, jak vhodně pečovat o naše zdraví. Je na nás, co děláme, jak se stravujeme. My rozhodujeme o tom, kam bude vše směřovat. Když přestaneme věřit reklamám a budeme kupovat to, co je vhodné, průmysl přestane přirozeně vyrábět to, co se neprodává. Využívejme, zajímejme se, je to o naší zodpovědnosti.

101PŘEJEME VÁM PEVNÉ ZDRAVÍ, PEČUJTE O SEBE, I O OSTATNÍ. ZDRAVÍ JE ZÁKLAD KRÁSNÉHO ŽIVOTA V LÁSCE .

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11